ج, 05/17/1399 - 18:55
چاپ:

جابجایی مسئول فشار بر ایران در وزارت خارجه آمریکا / یک خیلی تندرو جای تندرو

آبرامز از تیم نئوکان‌های (نو محافظه کاران) حاکم بر کاخ سفید در دوران جورج دبلیو بوش است. ردپای آبرامز حتی عقب‌تر و به دوره "رونالد ریگان" و ایفای نقش در ماجرای "ایران – کنترا" هم می‌رسد.

به گزارش عصرایران، برای نخستین بار خبر کناره گیری هوک از مسئولیت امور ایران در وزارت خارجه آمریکا را روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد و ساعاتی بعد ، "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا این خبر را تایید و از انتصاب " الیوت آبرامز" به جای او خبر داد.

"آلیوت آبرامز" که پیشتر نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا بوده است و حالا قرار است در کنار ادامه مسئولیتش درباره ونزوئلا، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه هم باشد. این تداخل در حالی است که ایران و ونزوئلا طی ماه‌های گذشته همکاری‌های اقتصادی خود را برای مبارزه مشترک با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا تشدید کرده‌اند و ایران با ارسال محموله‌های سوختی و مواد غذایی به ونزوئلا، تحریم‌های آمریکا را به چالش کشیده است.

آبرامز بسیار تندرو است و یکی از معماران جنگ عراق در دوران "جورج دبلیو بوش" بوده است. او از تیم نئوکان‌های (نو محافظه کاران) حاکم بر کاخ سفید در دوران جورج دبلیو بوش است. ردپای آبرامز حتی عقب‌تر و به دوره "رونالد ریگان" و ایفای نقش در ماجرای "ایران – کنترا" هم می‌رسد.

برایان هوک بیش از 2 سال رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا بوده است. مسئولیت او متمرکز کردن فشارهای سیاسی و دیپلماتیک علیه ایران و رایزنی با کشورها برای تشدید فشارهای همه جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وزیر خارجه آمریکا دیروز در بیانیه‌ای که به مناسبت اعلام خبر استعفای هوک منتشر کرده ، کناره‌گیری هوک را تصمیم خود او دانسته و مدعی شده هوک در طی بیش از 2 سال قبول مسئولیت، موفقیت‌هایی تاریخی در تشدید فشار علیه ایران کسب کرده است.